S projektom Erazmus+ v Miláne

V marci žiaci vybratých odborov mali možnosť navštíviť v Taliansku Miláno, stredisko Lombardie. S projektom Erasmus+ si žiaci mohli vyskúšať tak závidenú prácu v zahraničí.
Odbornej praxe sa zúčastnili žiaci z odborov technika a prevádzka dopravy, mechanik počítačových sietí a mechanik elektrotechnik. Spolu osem žiakov si vyskúšalo, aké je to cestovať hodinu, hodinu aj pol do práce, ako sa pracuje na zmeny, aké je to prispôsobovať sa životu na spoločnej ubytovni. Ale asi to bolo všetko to, čo malo znepríjemniť tento pekný trojtýždňový pobyt. Popri týchto skúsenostiach sme zažili aj veľa pekného a zaujímavého.
Informatici pracovali na pracovisku s najmodernejšou technikou vďaka rodinnej firme Dolphin, ktorá spolupracuje s poprednými spoločnosťami v tomto odbore. Žiaci získali nové vedomosti o inštalácii počítačov na dolovanie kryptomien. Robili s najnovšími výrobkami spoločnosti MSI a Lenovo. Po nainštalovaní počítačov vytvorili hrací stôl pre desať hráčov v sieti. Tu si zopakovali zručnosti s klimpovaním a zalištovaním káblov. Pomáhali opravovať chyby, ktoré robili ich menej skúsení rovesníci z talianskej technickej školy.
Žiaci z ostatných odborov boli zamestnaní v dielni autosalónu Fassina, kde pomáhali pri odstraňovaní malých porúch po skúšobných jazdách. Žiaci boli rozdelení do rannej a poobedňajšej zmeny pri značkách Infiniti, Jeep a Nissan. Čakali na nich výmeny zimných pneumatík a prekontrolovanie olejov, mazív a filtrov. Prácou získali skúsenosti v čistení a nastavovaní klimatizácie, taktiež si odskúšali prácu s najmodernejšími meracími prístrojmi.
Popri povinnostiach sme mali príležitosť aj na nákupy, prechádzky, šport a kultúru. Navštívili sme Technické múzeum, kde sme videli veľa zaujímavého od doby Leonarda da Vinciho až po súčasné analyzovanie satelitných záberov, či urýchľovača častíc jadrovej fyziky.
V kaštieli Sforzovcov sme sa zoznámili s dejinami rodiny od 16. až po 20. storočie. Nevynechali sme ani nedokončenú sochu Michelangela Buonarrotiho, Pieta Rondanini.
Navštívili sme fresky v kostole Santa Maria delle grazie, Posledná večera a Ukrižovanie.
Športový zážitok zo štadióna San Siro, autá z Monzy, prechádzka mestom a po streche katedrály Duomo sa dostanú na významné miesto v spomienkach žiakov na tieto pekné tri týždne.


Ing. Ladislav Farkas